Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Haklarınızı Biliyor musunuz?
 
 
 
Insanca Yasama Hakki:
 
Insanca yasama, maddi ve manevi varligini koruma ve gelistirme hakkina sahipsiniz. Size hiç kimse iskence ve eziyet yapamaz; insan haysiyetiyle bagdasmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamazsiniz.

Hürriyet:
 
Kisi hürriyete ve güvenligine sahipsiniz. Bu hürriyet ve güvenliginiz, kanunlarla belirlenen tutuklama, göz altina alma, islah evine gönderme ve resmi müessesede gözlem altina alinma hallerinin disinda hiçbir kisi veya kuram tarafindan ihlal edilemez, kesintiye ugratilamaz. Yasa tarafindan belirtilmeyen gerekçelere ve usullere dayanilarak özgürlügünüz kisitlanamaz. Bu en tabii hakkiniz, bunu saglamak da en önemli görevimizdir.

Tutuklanma Nedenini Ögrenme Hakki:
 
Kanunlarla belirlenen usul ve esaslar dogrultusunda; tutuklanma sebebinin en kisa zamanda tarafiniza bildirilmesi, haklarinizin neler oldugunun anlatilmasi ve tutuklandiginizin yakinlariniza bildirilmesi zorunludur. Yakalanmaniz veya tutuklanmaniz durumunda en kisa sürede hakim önüne çikarilmaniz, tutuklanmaniz veya yakalanmanizda kanuna uygun olmayan bir unsurun varliginda hemen serbest birakilmanizi saglamak amaciyla yetkili bir yargi merciine basvurma hakkina sahipsiniz.

Özel Hayatin Gizliligi:
 
Özel hayatiniza ve aile hayatiniza saygi gösterilmesini isteme hakkina sahipsiniz. Özel hayatinizin ve aile hayatinizin gizliligine dokunulamaz. Kanunlarla belirlenen esaslara göre verilen arama kararlari bu konuda bir istisnadir.

Konut Dokunulmazligi:
Konut dokunulmazligi en tabii hakkinizdir. Kanunun açikça gösterdigi hallerde usulüne göre verilen hakim karari olmadikça, gecikmesinde sakinca bulunan hallerde ise Cumhuriyet Savcilari ve onlarin yardimcilari sifatiyla emirlerini yerine getirmeye memur olan Güvenlik Güçleri disinda hiç kimse konutunuza giremez, arama yapamaz ve buralardaki esyaniza el koyamaz.

Avukat Isteme Hakkı:
Herhangi bir suçlamayla yakalanmaniz veya göz altina alinmaniz durumunda; sorusturmanin her hal ve derecesinde bir veya birden fazla avukatin hukuki yardimindan faydalanma hakkina sahipsiniz. Zabita amir veya memurlarinca yapilan sorgu isleminde ancak bir avukat bulundurabilir, sonraki savunmalarda ise ancak üç avukat bulundurabilirsiniz.
Hangi makam veya kisi tarafindan yapilirsa yapilsin sorusturmanin her safhasinda avukatinizin sizinle görüsmesi, ifade alma ve sorgu müddetince yaninizda bulunup, hukuki yardimda bulunmasi engellenemez veya kisitlanamaz. Maddi yetersizliklerden dolayi avukat seçebilecek durumda olmamizin halinde ise 'Barolar Birligi' tarafindan görevlendirilecek bir avukatin hukuki yardimindan ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Delil Toplatma Hakkı:
Ifadenizin alinmasi veya sorgunuz sirasinda üzerinizde yogunlasan süpheden kurtulmak gayesiyle belirteceginiz konularda somut delillerin toplanmasini talep edebileceginizin ve aleyhinize olan süpheleri ortadan kaldiracak somut delilleri ileri sürme hakkinizin oldugunun da hatirlatilmasi zorunludur.

Geçersiz Ifade:
Herhangi bir nedenle alinan ifadenin özgür iradenizle alinmis ve ayni dogrultuda kayitlara geçirilmis olmasi zorunludur. Iradenizi baski altina alma, kötü davranma, iskence, zorla ilaç verme, yorma, aldatma, bedensel cebir ve siddette bulunma, araçlar vasitasiyla cebir ve siddet uygulama gibi iradeyi bozan, istenmeyenleri söylemek zorunda biraktiran bedeni veya ruhi zorlama ile kanunlara aykiri herhangi bir eylem yapilamaz. Kanuna aykiri menfaat vaat edilemez. Bu tür yasak yöntemlerle elde edilen ifadeleriniz rizaniz olsa da delil olarak degerlendirilemez.

Susma Hakkı:
Zabita amir ve memurlari ile C. Savcisi tarafindan ifade alinma ve hakim tarafindan sorguya çekilmede; ne ile suçlandiginizin açikça belirtilmesi, isnat edilen suçlamayla ilgili olarak açilamada bulunmamizin (yani susmanizin) kanuni haklarinizdan oldugunun hatirlatilmasi da zorunludur.
 
 
 • Tokat Uyusturucu Mucadele
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS