Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

Hacivatlı Eğitim

Giriş
HACİVAT-KARAGÖZ DESTEKLİ TRAFİK EĞİTİMİ PROJESİ
 
hacivat.jpg


 
Yapılan bilimsel araştırmalar okul öncesi verilen trafik eğitiminin kalıcı ve etkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuçtan hareketle anaokulu öğrencilerine yönelik hazırlanan ''Hacivat-Karagöz Destekli Trafik Eğitimi'' projesi hayata geçirilmiştir.
 
Hacivat-Karagöz Destekli Trafik Eğitimi Projesi ile anaokulu çocukları ve onlar aracılığı ile anne babalarına ulaşılarak trafik kurallarına uyulmasının sağlanması hedeflenmekte. Bir taraftan geleceğe yatırım yapılmakta diğer taraftan da hemen eğitim sonrası çocuklar üzerinden anne ve babalarını trafik kurallarına uymaları sağlanacağı değerlendirilmekte. Çocukların öğrendikleri kuralları anne ve babalarını ikaz ederek ebeveynlerinin trafik kurallarına uymasında etkili olabilecekleri düşünülmektedir.
 
Proje öncesi,  trafik bilgilerinin çocuklara nasıl verilebileceği ile ilgili özel çalışma yapılarak bir eğitim programı hazırlandı.
 
Verilen eğitimin kalıcı ve etkin olabilmesi amacıyla; yol, kaldırım, yaya geçidi ve işaretleri ile araç trafiği özel olarak hazırlanan bir canlandırma ile uygulamalı eğitim programlandı. Bu proje programında öncelikle, “kaldırımda yürümenin kuralları, Yaya Geçitlerinin kullanımı” uygulamalı olarak anlatılmakta, ayrıca çocukların “araçta öne oturmalarının sakıncaları, emniyet kemerinin önemi, yolda oynamanın tehlikeleri, Okul Servis araçlarında nasıl yolculuk yapılır? Trafik Işıkları, Alt-Üst Geçitlerin Kullanımı'' konuları teorik ve görsel olarak anlatılmakta.
 
Trafik polislerimiz tarafından verilen yukarıdaki trafik eğitiminden sonra Kemal Atangür tarafından sergilenen ''Hacivat-Karagöz'' gölge oyunu ile yine trafik kuralları işlenmekte. Böylelikle çocukların eğlenmesi ve oyun sırasında verilen mesajlarla trafik bilgileri tekrarlanarak eğitimin pekiştirilmesi sağlanmakta. Kısaca “Hacivat-Karagöz Destekli Trafik Eğitimi” Projesi ile çocuklarımıza eğlendirerek trafik eğitimi verilmekte.
 
Bu eğitim sonucunda çocukların uygulamalı olarak anlatılan trafik kurallarıyla hayatlarında trafik kültürünün oluşması ve edinilen bilgilerin davranış biçimi haline getirilmesiyle çocukların kazalardan korunması ve yaşamları süresince kendilerinin ve anne babalarının kurallara uymalarının sağlanacağı değerlendirilmektedir.
 
Hacivat-Karagöz Destekli Trafik Eğitimi Projesi kapsamında bugüne kadar Mavi Okyanus ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Anaokullarında trafik eğitimleri verildi. Bu eğitimlerin sonucunda verimliliğin ölçülmesi adına güzel geri dönüşümler alınmakta. Örneğin çocukların ''Babacığım emniyet kemerini takar mısın, eğer takmayacaksan ben arabaya binmeyeceğim”, “Anneciğim yaya geçidinden geçelim burası yaya geçidi değil” gibi ifadelerle ebeveynlerini uyardıklarını ve bu uyarılarında ısrarcı olduklarını eğitime katılan çocuklarımızın anne babalarından memnuniyetle öğrenilmekte.
 
Hacivat-Karagöz Destekli Trafik Eğitimi Projesi kapsamında eğitim öğretim dönemi sonuna tüm kreş ve anaokullarına gidilmesi planlanmaktadır.
 
  
TOKAT EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü
 
  • Tokat Uyusturucu Mucadele
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS